Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2J
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2J |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: FLAMMABLE SOLID 4
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | FLAMMABLE SOLID 4 |
| Color | Black,Red,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: CORROSIVE 8
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 10.75 in. |
| Display Text | CORROSIVE 8 |
| Color | Black,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: DANGEROUS
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | DANGEROUS |
| Color | Black,Red,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Underground Warning Tapes
Identoline™ Underground Warning Tape is economical enough to use over the entire length of the line when compared to the cost of line damage.
| Tensile Strength | 7 lb./in. |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 304.8 m |
| Length (English) | 1000 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Used to identify the location and direction of buried utility lines and pipes |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | B-720 |
| Thickness (English) | 0.0035 in. |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ GlobalMark™4in.W x 100ft.L Polyester Tapes
GlobalMark™ 4in.W x 100ft.L Polyester Tapes are made of hi-performance polyester tape (B-569) that have low halide content and are designed for marking stainless steel pipes particularly in harsh environments.
| Tensile Strength | 45 lb./in. |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Description | Surface Mount |
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 30.48 m |
| Life Span | 3 to 5 Years |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyester |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 80 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | For industrial label maker products Brady GlobalMark™ printer, tapes, ribbons 01-2627 |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 212°F |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +100°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ Bradylite™ Reflective Numbers and Letters
Bradylite™ Reflective Numbers and Letters are made of B-997, a reflective sheeting backed with a pressure sensitive adhesive.
Bel-Art™ Fluo-Kem™ Lab-Thread Tape
Conforming to irregularities of surfaces, threads and joints of all types, it eliminates the need for lubricants and vacuum greases
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ FreezerBondz™ Open 3 in. Core Frozen Surface Adhesive Polyester Labels - White
Durable Freezerbondz™ Polyester (B-492) markers are designed for laboratory identification applications such as vials, centrifuge, tubes, test tubes, straws and slides.
| Format | Tape |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +110°C |
| For Use With (Application) | Ideal for Stainless Steel and surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ GlobalMark™ Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) without Cuttable Supply
Suitable for continuous-style labels and ideal for multi-up, cut labels in basic rectangular and round shapes only. Brady GlobalMark Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) features permanent adhesive
Brady™ Write-on Inspection Labels
Write-on Inspection Labels from Brady™ provide easy identification for calibration, testing, and repair of tools and equipment.
| Tensile Strength | 20 lb./in. |
|---|---|
| Width (English) | 1.5 in. |
| Life Span | 1 Year |
| Quantity | 364/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used for safety, maintenance and general markings within a facility |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
| For Use With (Equipment) | Inkjet and laser printers |
| Thickness (English) | 0.0034 in. |
| Temperature Range (English) | -4°F to 194°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ PowerMark™ Polyester Tapes
PowerMark™ Polyester Tapes is Hi-Performance tape (B-569) with a low halide content that is designed for marking stainless steel pipes particularly in harsh environments.
| Length (Metric) | 15.24 m |
|---|---|
| Life Span | 3 to 5 Years |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Ideal for mounting on sign panels |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 80 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Industrial Sign and Label Printer, PowerMark™ Industrial Sign and Label Printer |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 212°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +100°C |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |